May 20, 2024

Jak mohou geny ovlivnit, jak dobře se držíte

Mladý chlapec položí rostlinu zeleniny do zeměSdílet na Pinterestu
Odborníci tvrdí, že čerstvá zelenina je klíčovou složkou zdravé výživy. Maria Manco/Stocksy
  • Vegetariánství je praktikováno na celém světě po tisíce let z kulturních, morálních a zdravotních důvodů.
  • Vědci nyní tvrdí, že někteří lidé mohou být více geneticky náchylní k tomu, aby se rozhodli pro vegetariánskou stravu.
  • Odborníci poukazují na to, že genetika je často pouze jedním z mnoha faktorů při určování zdravotních výsledků.

Pro někoho může být obtížné dodržovat striktně vegetariánskou stravu.

Podle nového výzkumu mohou vaše geny pomoci vysvětlit proč.

Studie zveřejněná dnes ve vědeckém časopise PLOS One konstatuje, že vegetariáni tvoří méně než 5 % populace USA a přibližně polovina až dvě třetiny vegetariánů, kteří se sami identifikují, konzumují ryby, drůbež nebo červené maso alespoň příležitostně.

Vědci naznačují, že genetické faktory mohou pomoci vysvětlit, proč někteří lidé dodržují striktně vegetariánskou stravu, zatímco jiní ne.

Jak tedy svou teorii otestovali, co zjistili a co na to říkají odborníci?

Účastníci této studie byli vybráni z UK Biobank, databáze, která zahrnuje asi 500 000 lidí.

Od každého účastníka byly odebrány vzorky – včetně krve –, což výzkumům umožnilo identifikovat jednonukleotidové polymorfismy (SNP, vyjádřené odřezky).

SNP jsou běžným typem genetické variace. Každý má mnoho SNP a pomáhají určit různé biologické vlastnosti – od barvy očí až po náchylnost k onemocnění – ve složité vzájemné souhře.

Některé SNP ovlivňují jak metabolismus, tak funkci mozku a mohly by potenciálně více či méně ztížit správné fungování vašeho těla při vegetariánské stravě.

Účastníci studie také vyplnili alespoň jeden ze dvou dietních dotazníků. Jedním z nich byl obecný dietní dotazník a druhý požádal účastníky, aby si vzpomněli na svůj jídelníček z předchozích 24 hodin.

Po screeningu studie zahrnovala 5 324 vegetariánů a 329 455 kontrolních subjektů.

SNP každé skupiny byly analyzovány a vzájemně porovnány, aby se určilo, zda určité SNP byly spojeny s vegetariánskou stravou.

Nakonec výzkumníci identifikovali 11 specifických genů jako potenciální přispěvatele k vegetariánství.

Znamená to, že váš jídelníček je předurčen vašimi geny? Ne tak docela, říkají odborníci.

“Tato studie ve skutečnosti neukazuje žádnou kauzální roli těchto potenciálně vegetariánských SNP,” řekla Megan Wroe, wellness manažerka a registrovaná dietoložka ve Wellness Center of Providence St. Jude Medical Center v Kalifornii, která se studie nezúčastnila.

“I kdyby byly tyto SNP nalezeny v genetickém hodnocení, neznamená to na základě těchto údajů, že by ve skutečnosti měli dodržovat vegetariánskou stravu nebo že by se stalo cokoli negativního, kdyby to neudělali,” řekl Wroe. Lékařské zprávy dnes.

“Stejně jako cokoli jiného můžete mít genetickou predispozici, ale nikdy to nevidíte.” Můžete ukázat, že máte genetické rizikové faktory pro rakovinu a nikdy rakovinu nedostanete. Ve hře je příliš mnoho dalších faktorů, jako je pohyb, stres a environmentální toxiny,“ dodala.

Existují další důvody, proč být s těmito výsledky opatrný, radí odborníci.

“Studie byla celkově dobře provedena, ale kdykoli použijete časopisy o jídle a vzpomínky jako hlavní identifikační faktor toho, jak člověk jí, narazíte na nespolehlivá data,” řekl Wroe.

„Zjištění z této studie nelze zobecnit, protože lidé, kteří se studie zúčastnili, měli tendenci být ženy, starší, zdravější a s vysokým socioekonomickým postavením,“ řekla Dr. Amanda Velazquez, ředitelka obezitologického lékařství v Centru pro regulaci hmotnosti. a Metabolic Health v Cedars Sinai Medical Center v Los Angeles, který nebyl zapojen do studie.

“Musíme být opatrní, abychom tato zjištění aplikovali na celou populaci, dokud nebude proveden další výzkum pro studium rozmanitějších populací,” řekl Velazquez. Lékařské zprávy dnes.

Zatímco mnoho lidí volí vegetariánství z kulturních, morálních, náboženských nebo ekologických důvodů, dietní plán může také ovlivnit vaše zdraví.

„Tato studie definuje vegetariánství jako nejíst vůbec žádné zvířecí maso nebo produkt, což je veganství. Přísnou veganskou dietu většinou nedoporučuji. Vegetariánství, pescatariáni nebo všežravci s malými porcemi udržitelně chovaného masa jsou pro většinu lidí nejzdravějšími dietami,“ řekl Wroe.

Jordan Hill, hlavní registrovaný dietolog s Top Nutrition Coaching, řekl Lékařské zprávy dnes že „některé z potenciálních zdravotních výhod vyplývajících z vegetariánské stravy zahrnují snížení rizika chronických onemocnění, regulaci hmotnosti a zlepšení trávení“.

“S důrazem na rostlinnou stravu, ovoce a zeleninu mohou ti, kteří dodržují vegetariánskou stravu, přijímat více vlákniny, mikroživin a antioxidantů než jejich protějšky,” řekl Hill, který se studie nezúčastnil.

“Je důležité si uvědomit, že vegetariánská strava může stále obsahovat nezdravé zpracované potraviny, které nemusí podporovat výše zmíněné zdravotní přínosy,” dodala.

S vegetariánskou stravou jsou také spojeny určité nedostatky, kterých byste si také měli být vědomi.

“Rizika spojená s dodržováním vegetariánské stravy zahrnují potenciální nedostatek živin, jako je vitamín B12, železo, vápník a omega-3 mastné kyseliny, stejně jako nedostatečný příjem bílkovin,” řekl Hill.

Někteří lidé se mohou rozhodnout, že striktně vegetariánská strava není pro ně, ale to neznamená, že budou ve špatném zdravotním stavu.

„Je důležité, aby si jednotlivci kromě celkových zdravotních cílů vybírali stravu, která je v souladu s jejich osobními preferencemi a kulturními faktory. Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak jíst, a doporučuje se najít to, co je pro jednotlivce nejlepší,“ řekl Hill.

„Zdravější druhy masa jsou kategorizovány jako libové maso. Příklady libového masa zahrnují kuřecí, krůtí a rybí maso. Pokud jde o červené maso, Mezinárodní fond pro výzkum rakoviny obecně doporučuje omezit spotřebu červeného masa na tři porce týdně, přičemž porce je čtyři až šest uncí,“ poradil Hill.

„Měli bychom se snažit co nejvíce minimalizovat maso z továrních chovů, ale jsem velkým zastáncem pravidelného zařazování masa chovaného na trávě nebo na pastvinách, protože poskytuje kvalitní živiny, které nelze získat z rostlin,“ řekl Wroe. .

Myšlenka buď jíst maso, nebo nejíst maso, také nemusí být nutně striktní volba.

„Méně se soustřeďte na to, zda potřebujete dodržovat veganskou, vegetariánskou nebo flexitariánskou stravu… a jednoduše začněte vařit a používat méně zpracované balené produkty. Většina z nás by byla mnohem zdravější, kdybychom prostě častěji jedli domácí jídlo,“ řekl Wroe.

Pokud uvažujete o přechodu na bezmasou stravu, odborníci doporučují přechod provádět postupně.

„Začněte zařazovat vegetariánské zdroje bílkovin, jako jsou fazole, čočka, ořechy a semínka. Zkuste denně jeden z nich nahradit živočišným proteinem,“ řekl Velazquez.

„Ve stravovací kultuře jsme na to často nahlíželi jako na „všechno nebo nic“ a zapomínáme, že i malé krůčky mohou změnit,“ dodal Velazquez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *