July 22, 2024

Výživové doplňky pro děti: Jsou nutné?

Rodiče musí pochopit, kdy jsou doplňky výživy pro děti vyžadovány. Dítě musí dostávat doplňky stravy pouze podle doporučení lékaře.

Jako rodič děláte vše pro to, abyste modelovali správné stravovací návyky. Opravdu se snažíte hodit brokolici mezi hranolky, abyste se ujistili, že vaše dítě dostává dostatek živin. I když se většinu těchto zdravých návyků snažíte začlenit do jídelníčku svého dítěte, realita je taková, že brokolice by skončila na podlaze spíše než ve vašem žaludku. I když je dostatečný příjem vitamínů a minerálů zásadní pro podporu zdravého růstu a vývoje u dětí, nemusí to tak nutně fungovat. Když se dítě stravuje zdravě a vyváženě, nepotřebuje další doplňky výživy. Přesto existují určité děti, které jsou náchylnější k nedostatkům a mohou mít prospěch z užívání doplňku stravy.

Proč děti potřebují doplňky výživy?

Děti by potřebovaly doplňky výživy v případě nedostatků nebo určitých onemocnění:

1. Nedostatek vitaminu B12

Děti, které dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu, mohou vyžadovat suplementaci vitaminu B12, protože je přítomen výhradně v potravinách živočišného původu.

Přečtěte si také: Nedostatek vitaminu B12: Zde jsou potraviny, které byste měli jíst a kterým byste se měli vyhnout

2. Ti s celiakií

Podobně děti s diagnózou celiakie čelí vyššímu riziku nutričních nedostatků a mohou mít prospěch z doplňků stravy.

Některé děti s celiakií mohou potřebovat doplňky výživy. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

3. Děti, které jedí sladká jídla nebo mají špatnou chuť k jídlu

Kromě toho děti se špatnou chutí k jídlu nebo děti, které konzumují příliš mnoho nápojů slazených cukrem, mají vysoký příjem specifických léků nebo chronické zdravotní stavy, které brání vstřebávání živin, mohou také vyžadovat suplementaci.

4. Nedostatek železa

Mnoho dětí nepřijímá dostatečné množství železa a vápníku ze stravy. Železo lze nalézt v potravinách, jako jsou fazole a špenát. Hraje zásadní roli ve vývoji svalů a tvorbě červených krvinek. Mezi příznaky nízké hladiny železa patří únava, úzkost a zvýšená náchylnost k infekcím.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás přizpůsobit váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

5. Nedostatek vápníku

Vápník je nezbytný pro růst silných kostí. Lze jej získat ze zdrojů, jako je mléko, sardinky, brokolice a špenát. Nedostatečný příjem vápníku může mít za následek zastavení růstu a rozvoj osteoporózy v pozdějším věku.

Přečtěte si také: 6 varovných příznaků nedostatku vápníku, na které si musíte dávat pozor

6. Nedostatek vitaminu D

Vitamin D pomáhá při vstřebávání vápníku a zároveň přispívá k vývoji kostí a zubů. Je produkován našimi těly, když je vystaven slunečnímu záření, a lze jej nalézt v určitých potravinách, jako jsou obohacené mléčné výrobky nebo alternativy, vaječné žloutky a rybí oleje. Děti, které denně konzumují méně než 32 uncí mléka obohaceného vitaminem D nebo mléčných alternativ, mohou potřebovat doplněk, aby splnily doporučené úrovně příjmu. Nadměrná konzumace však není prospěšná, protože může vést k nízké hladině železa v těle.

7. Nízká hladina vitamínů B

Děti s nízkou hladinou vitamínů B mohou také vyžadovat doplňky. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro metabolismus a tvorbu energie a jsou přítomny ve vejcích, ořeších, fazolích a sójových bobech.

8. Nedostatek vitaminu A

Vitamin A podporuje normální růst a zároveň podporuje zdravou kůži a zrak spolu s posílením imunity a také napomáhá opravě tkání včetně kostí. Mezi vynikající zdroje patří žlutá/oranžová zelenina spolu s mlékem, sýrem a vejci.

Děti s nedostatkem vitaminu A mohou také potřebovat doplňky. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Zdravá strava pomáhá uspokojit nutriční potřeby dětí

Rodiče by se měli zaměřit na rozmanitou stravu, aby zajistili, že jejich dítě splní doporučený denní příjem vitamínů a minerálů. Dobře vyvážená strava zahrnuje mléčné výrobky nebo alternativy, ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a také potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ryby, vejce, ořechy, fazole a čočka. Přestože všechny vitamíny a minerály přispívají k růstu a vývoji, některé mají pro zdraví dětí zvláštní význam.

Věci, které musí mít rodiče na paměti!

Než dáte svému dítěti jakékoli doplňky, promluvte si s lékařem. I když mohou nastat určité situace, kdy jsou doplňky nezbytné, pro rostoucí děti je ideální získávat základní vitamíny a minerály z jídla a nápojů. Pokud se domníváte, že by vaše dítě mohlo vyžadovat doplatek, vyhledejte radu od svého poskytovatele zdravotní péče.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *