May 18, 2024

Banány v ovocném smoothie mohou snížit některé jeho nutriční výhody

Míchání ovocného smoothie k snídani nebo polední svačině je pohodlný (a chutný) způsob, jak zvýšit příjem živin.

Celé ovoce a zelenina dodávají vitamíny, minerály a vlákninu spolu s nesčetným množstvím antioxidačních a protizánětlivých fytochemikálií.

Pokud však vaše oblíbené smoothie kombinuje banán a bobule, možná nedosáhnete nutričního zvýšení, jak si myslíte.

Vyplývá to z nového výzkumu Kalifornské univerzity v Davisu. Zdá se, že některé druhy ovoce (a zeleniny) mohou snížit obsah flavanolů ve vašem smoothie a množství, které vaše tělo absorbuje.

Chybí ve vašem jídelníčku některá z těchto 25 potravin prodlužujících životnost?

Přirození nepřátelé Flavanolu

Flavanoly patří do kategorie rostlinných sloučenin nazývaných polyfenoly, což je největší a nejvíce studovaná skupina fytochemikálií.

Flavanoly najdete v jablkách, ostružinách, borůvkách, třešních, hroznech, švestkách, jahodách, malinách, nektarinkách, broskvích a hruškách. Jsou také bohaté na zelený a černý čaj, kakao, pinto fazole, ledvinové fazole, lískové ořechy a pekanové ořechy.

Vyšší příjem flavanolů byl spojen s lepší pamětí a kardiovaskulárním zdravím. Americká akademie výživy a dietetiky doporučuje denní příjem flavanolů 400 až 600 mg, z velké části na základě důkazů, že flavanoly pomáhají zlepšit hladinu cholesterolu, triglyceridů a glukózy a krevní tlak.

Ukázalo se, že některé druhy ovoce a zeleniny mají vysoký obsah enzymu zvaného polyfenoloxidáza (PPO), který štěpí flavanoly. Aktivita PPO se může mezi různými druhy a odrůdami ovoce a zeleniny značně lišit.

PPO je enzym zodpovědný za zhnědnutí určitých produktů, když jsou vystaveny vzduchu (např. nakrájená jablka, oloupané banány), nakrájené nebo pohmožděné.

Nové poznatky

Studie publikovaná minulý měsíc v časopise Food and Function se zabývala tím, zda konzumace smoothies vyrobených z různých druhů ovoce obsahujících PPO ovlivňuje množství flavanolů, které má tělo k dispozici.

Aby tak učinili, vědci nejprve požádali osm zdravých mužů ve věku 25 až 60 let, aby vypili dvě různé čerstvě připravené smoothies.

Jedno smoothie bylo vyrobeno s banány, které mají velmi vysokou PPO aktivitu; druhá byla vyrobena ze směsi bobulí (borůvek, ostružin, jahod a malin), které mají vysoký obsah flavanolů a mají nízkou aktivitu PPO.

Do každého smoothie byl přidán standardizovaný flavanolový extrakt, aby se vyrovnal jejich obsah flavanolu.

Kromě testů smoothie účastníci užívali stejný standardizovaný flavanolový extrakt jako doplněk ke sklenici mléka (kontrolní intervence).

Jsou smoothies k snídani zdravé?

Tyto tři testy byly provedeny s odstupem nejméně šesti dnů ve výzkumném zařízení. Vzorky krve byly odebírány každou hodinu po dobu šesti hodin po konzumaci smoothies a flavanolového doplňku.

Konzumace banánového smoothie s vysokou aktivitou PPO – ale ne koktejlového smoothie z bobulí s nízkou aktivitou PPO – vedlo k výraznému snížení hladiny flavanolu v plazmě (v krvi).

Poté, co dobrovolníci vypili banánové smoothie, zaznamenali 84% snížení plazmatických flavanolů ve srovnání s požitím flavanolového doplňku s mlékem (např. bez banánu).

Vědci zjistili, že přidání jednoho banánu do smoothie způsobilo rychlý pokles obsahu flavanolů během hodiny po jeho přípravě.

Ve druhé studii 11 dobrovolníků konzumovalo nápoj obsahující flavanol a míchaný banánový nápoj odděleně, ale ve stejnou dobu střídavými doušky z každého nápoje. Tímto způsobem by flavanoly nepřišly do kontaktu s banánovým enzymem PPO, než účastníci vypili smoothie.

Vědci pozorovali, že k odbourávání flavanolu působením PPO dochází také během trávení.

Myslel jsem, že banány jsou zdravé. Proč můj trenér říká, že jsou pro mě špatné?

Dietní důsledky, konzumace

Tato nová zjištění naznačují, že příprava smoothie s ovocem s vysokou aktivitou PPO může snížit jeho obsah flavanolů, protože sedí ve vaší sklenici a tráví se ve vašem žaludku.

Tato kontrolovaná studie není bez omezení, včetně malé velikosti vzorku.

Přesto je reakce enzymu PPO s flavanoly – a dalšími polyfenoly – dobře známá již desítky let.

Podle hlavního autora studie Javiera Ottavianiho, pomocného výzkumného pracovníka Kalifornské univerzity, oddělení výživy v Davisu, „ačkoli bude hezké vidět tyto výsledky opakovat u větší populace, věříme, že naše zjištění jsou zobecnitelná a v souladu se současnými vědeckými poznatky. v této oblasti.”

Sedm způsobů, jak obnovit jídelníček, abyste se mohli vrátit do práce

Zjištění zdůrazňují potřebu zvážit nejen to, jaké druhy potravin jíst, aby se zvýšil příjem flavanolů, ale také to, jak jsou tyto potraviny připravovány a konzumovány, aby se maximalizovala jejich nutriční hodnota.

Pokud se tedy snažíte dosáhnout svého denního cíle 400 až 600 mg flavanolu, možná budete muset přehodnotit kombinaci ovoce a zeleniny, kterou zamícháte do svého smoothie.

Zvažte spojení ovoce bohatého na flavanol (např. bobule, třešně, hrozny, broskve) s přísadami, které mají nízkou aktivitu PPO, jako je ananas, mango, pomeranče a kapusta.

Ušetřete si banán plný draslíku na smoothies, které neobsahují ovoce bohaté na flavanol.

Leslie Beck, soukromá dietoložka se sídlem v Torontu, je ředitelkou potravin a výživy ve společnosti Medcan. Sledujte ji na Twitteru @LeslieBeckRD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *