July 22, 2024

Může vám káva pomoci vyhnout se přibírání na váze? Zde je to, co říká věda

  • Většina lidí s přibývajícím věkem mírně přibírá na váze.
  • Říká se, že káva má mnoho zdravotních výhod, ale může pomoci tomuto postupnému přibírání zabránit?
  • Skupina výzkumníků zkoumala, zda pití šálku kávy navíc denně vedlo k většímu či menšímu nárůstu hmotnosti než ti, kteří svůj příjem neupravili.

Je známo, že káva má pozitivní vliv na dlouhodobé zdraví. Pití ekvivalentu tří až čtyř šálků instantní kávy denně snižuje riziko mnoha zdravotních stavů včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny.

Většina lidí s přibývajícím věkem každý rok přibere na váze jen nepatrně. Může ale káva pomoci tomuto postupnému přibírání zabránit?

Skupina výzkumníků zkoumala, zda pití dalšího šálku kávy denně – nebo přidání cukru, smetany nebo nemléčné alternativy – vedlo k většímu či menšímu nárůstu hmotnosti než u těch, kteří svůj příjem neupravili.

Jejich výzkum (v současné době předběžný test, což znamená, že byl přezkoumán, ale ještě musí projít finálním formátováním a kopírováním) našel mírnou souvislost mezi kávou a přibíráním na váze, než se očekávalo.

Lidé, kteří pili šálek kávy denně navíc, přibrali během čtyř let o 0,12 kg méně, než se očekávalo. Přidání cukru mělo za následek o zlomek větší (0,09 kg) nárůst hmotnosti, než se očekávalo za čtyři roky.

Jak studie probíhala? co to našlo?

Výzkumníci spojili data ze tří velkých studií ze Spojených států: dvou zdravotních studií sester z let 1986 až 2010 a 1991 až 2015 a následné studie zdravotníků z let 1991 až 2014.

The Nurses’ Health Studies jsou dvě největší kohortové studie s více než 230 000 účastníky a zkoumají rizika chronických onemocnění pro ženy. Následná studie zdravotníků zahrnuje více než 50 000 mužských zdravotníků a zkoumá vztah mezi stravou a zdravotními výsledky.

Účastníci všech tří studií vyplnili základní dotazník a další dotazník každé čtyři roky, aby zhodnotili jejich příjem jídla a pití. Pomocí kombinovaných datových souborů výzkumníci analyzovali změny v příjmu kávy a změny v hmotnosti, kterou účastníci sami uváděli ve čtyřletých intervalech.

ČTĚTE VÍCE | Proč vaření ryb ve fritéze nemusí být tou zdravější možností

Průměrné čtyřleté přírůstky hmotnosti pro studie sester byly 1,2 kg a 1,7 kg, zatímco účastníci studie se zdravotníky přibrali v průměru 0,8 kg.

Vědci zjistili, že zvýšení příjmu neslazené kofeinové nebo bezkofeinové kávy o jeden šálek denně bylo spojeno s přírůstkem hmotnosti, který byl za čtyři roky o 0,12 kg nižší, než se očekávalo.

Přidání smetany (mléka) nebo nemléčné alternativy tuto změnu hmotnosti významně neovlivnilo.

Přidání cukru (jedna čajová lžička) do kávy však bylo spojeno s nárůstem hmotnosti, který byl o 0,09 kg vyšší, než se očekávalo během čtyř let.

Tyto asociace byly silnější u účastníků, kteří byli mladší a měli na začátku studií vyšší index tělesné hmotnosti.

Jaké jsou výhody a nevýhody studie?

Tato studie je unikátní ve dvou ohledech. Měl velmi velký vzorek a sledoval účastníky po mnoho let. To dodává jistotu, že asociace byly skutečné a lze je pravděpodobně aplikovat na jiné populace.

Existují však tři důvody, proč být obezřetní.

Za prvé, nálezy představují an sdruženíne příčinná souvislost. To znamená, že studie neprokazuje, že příjem kávy je skutečným důvodem změny hmotnosti. Spíše to ukazuje, že tyto dvě změny byly pozorovány společně v průběhu času.

ČTĚTE VÍCE | Kořeněné jídlo se může v tuto chvíli spálit, ale z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nepoškodí vaše zdraví

Za druhé, zjištění ohledně hmotnosti byla velmi skromná. Průměrný odvrácený čtyřletý váhový přírůstek na základě jednoho šálku kávy byl 0,12 kilogramu, což je asi 30 gramů za rok. Toto množství nemusí být smysluplnou změnou pro většinu lidí, kteří chtějí řídit váhu.

Nakonec tato analýza nezohlednila variabilitu množství kofeinu v kávě (o které víme, že může být vysoká), pouze předpokládala standardní množství kofeinu na šálek.

Jak by mohla káva pomoci při regulaci hmotnosti?

Kofein je přírodní stimulant, u kterého bylo prokázáno, že dočasně snižuje chuť k jídlu a zvyšuje bdělost. To může pomoci ke krátkodobému menšímu hladu, což může vést ke snížení příjmu energie.

Někteří lidé pijí kávu před cvičením jako stimulant, aby zlepšili svůj tréninkový výkon – pokud je trénink efektivnější, může být vynaloženo více energie. Předpokládá se však, že přínos je spíše krátkodobý než dlouhodobý.

Bylo také prokázáno, že kofein zrychluje náš metabolismus, což způsobuje, že při odpočinku se spálí více energie. Tento efekt je však poměrně malý a není vhodnou náhradou pravidelné fyzické aktivity a zdravé výživy.

Konečně má káva mírný diuretický účinek, což může vést k dočasné ztrátě hmotnosti vody. Jedná se o ztrátu vody, nikoli o ztrátu tuku, a váha se rychle vrátí, když znovu hydratujete.

Vyplatí se vyzkoušet kávu na hubnutí?

Ztráta hmotnosti může být ovlivněna různými faktory, proto se příliš nebuďte nadšením z souvislosti s kávou a hmotností zdůrazněnou v této nové studii, nebo zvyšte příjem kávy na nepřiměřenou míru.

Většina dospělých může bezpečně konzumovat kolem 400 mg kofeinu denně. To je ekvivalent dvou espress nebo čtyř šálků instantní kávy nebo osmi šálků čaje.

ČTĚTE VÍCE | Co znamená mít „dobrý vztah“ k jídlu? 4 způsoby, jak zjistit, zda nějaký máte

Pokud jste těhotná nebo kojíte, je důležité, abyste si před zvýšením příjmu kofeinu promluvili se svým lékařem, protože kofein se může přenášet na vaše rostoucí dítě.

Pokud potřebujete individuální vedení hmotnosti, promluvte si se svým praktickým lékařem nebo navštivte akreditovaného praktického dietologa.

Lauren Ballováprofesor komunitního zdraví a pohody, University of Queensland a Emily Burchovádietolog, výzkumník a lektor, Univerzita Southern Cross

Tento článek je znovu publikován z Konverzace pod licencí Creative Commons. Číst Původní článek.

Konverzace

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *