May 12, 2024

Proč po jídle toužíme po sladkém – a co s tím dělat

Otázka: Po večeři mám vždy chuť na zmrzlinu nebo čokoládu. Jak zastavím tyto chutě? Proč k nim dochází?

A: Pravděpodobně jste si všimli, že hlad není předpokladem pro chuť na sladké. Náš pocit hladu a plnosti je z velké části regulován hormony, které mohou být spuštěny obsahem našich žaludků a tenkého střeva. Chuť na jídlo se na druhou stranu může objevit, i když se jinak cítíme dokonale nasyceni.

Chcete-li snížit chuť na cukr po jídle, vyzkoušejte toto:

  • Zahrňte do svého hlavního chodu různé chutě, textury a vůně.
  • Vytvořte si nové návyky po jídle.

Jedna z teorií, proč toužíme po sladkém, i když jsme sytí, se nazývá senzorická specifická sytost. Můžeme být příliš sytí na to, abychom snědli další sousto poté, co jsme se na Den díkůvzdání nacpali pikantními jídly, jako je krůtí maso, bramborová kaše a omáčka. Ale pokud je nabízeno jiné jídlo – řekněme dýňový koláč nebo čokoládový dezert – lidé mají tendenci jíst více.

Vědci si myslí, že to může souviset s naší nutriční potřebou vyvážené stravy, ale také to pomáhá vysvětlit, proč máme často místo na dezert. Když svůj hlavní chod obohatíte o větší rozmanitost, možná nebudete mít pocit, že na konci jídla něco chybí.

Další kousek skládačky souvisí s naučeným chováním. Velká část literatury o touze po jídle podporuje myšlenku, že jde o podmíněnou reakci. Pamatujete na psa Pavlova? Lidé si mohou zvyknout jíst konkrétní jídlo v určitém kontextu. Možná si po večeři odpočinete u zmrzliny, nebo možná odpoledne natankujete latté a dort. Tento vzorec může uvolnit hormon odměny, dopamin, díky kterému se cítíme dobře a posiluje tento návyk.

Co se děje, když nejčastěji toužíte po sladkém? Zkuste tyto asociace na několik týdnů přerušit – jako experimentování s jinými způsoby, jak snížit stres, jako je jóga nebo špatná televizní reality, místo toho, abyste si po večeři dali sušenku. Po chvíli si můžete všimnout, že už nemáte chuť na sladké se stejnými podněty.

Jak se falešné cukry vkrádají do potravin a narušují metabolické zdraví

Jak omezit chuť na cukr

Užívat si sladké s mírou je naprosto normální. Pokud však chutě brání vašemu úsilí o zdravou stravu, zde jsou další tipy, které vám mohou pomoci:

  • Vyzkoušejte menší, méně časté porce vašich oblíbených sladkostí. Klasická studie vědců z Northwestern University v roce 1975 zjistila, že lidé, kteří jedli více restriktivní dietu, s větší pravděpodobností přehnali, když dostali šanci na sladkosti, než lidé, kteří dietu nedrželi. Můžete také cvičit pozorné stravování, abyste si tento zážitek užili.
  • Nezaměňujte skutečný cukr za náhražky cukru. Některé náhražky cukru jsou mnohem sladší než cukr, což zrovna nepomůže řešit chutě. A podle Světové zdravotnické organizace nejenže tyto nepomohou s hubnutím, pokud je to vaším cílem, ale mohou vést k dalším zdravotním problémům.
  • Vyspat se. Saháte po něčem sladkém na konci dne, když jste unavení? Studie z roku 2013 publikovaná v Nature Communications zjistila, že čím více se lidé cítí vyčerpaní, tím více touží po vysoce kalorických potravinách.
  • Zeptejte se svého lékaře na léky. Agonisté GLP-1, jako je Ozempic, jsou dobře známí tím, že potlačují touhu po sladkostech a alkoholu. Ale ne každý je kandidátem. Informujte se u svého lékaře, zda splňujete další kritéria.

Měli byste přestat používat náhražky cukru? Odpovědi na běžné otázky.

Vědci dlouho zkoumali, proč mají sladkosti takovou moc nad živými tvory. Ve skutečnosti jeden experiment zjistil, že krysy preferovaly intenzivně sladké látky dokonce i před kokainem.

Žijeme také ve světě pečlivě navržených, agresivně prodávaných a levných dezertů a občerstvení s vysokým obsahem cukru, které před několika generacemi neexistovaly. Tím je prolomení vzoru těžší než kdy jindy.

Proč někteří lidé mají „sladký zub“ a jiní ne, to ve skutečnosti zůstává vědeckým tajemstvím, ale existuje o tom několik mýtů, které výzkum vyvrátil. Na rozdíl od toho, co mnozí věří, neexistuje jasná souvislost mezi obezitou a preferencemi sladkého jídla.

Kolik cukru můžu mít za den?

American Heart Association doporučuje:

  • Pro muže: Ne více než 36 gramů přidaného cukru denně.
  • Pro ženy: Ne více než 25 gramů přidaného cukru denně.

Přidané cukry nenajdeme jen ve sladkostech. Potraviny, jako jsou salátové dresinky, kečup a dokonce i rajčatová omáčka, mohou také obsahovat cukr. Stejně tak mohou nápoje. Například jeden kopeček vanilkové zmrzliny může mít 14 gramů přidaného cukru. 12-uncová soda může mít 39 gramů.

Chcete-li zůstat v doporučeném rozmezí, pomůže to kontrolujte nutriční štítky a minimalizujte spotřebu ultrazpracovaných potravin, které jsou spojovány s chronickými nemocemi.

Představuje aspartam zdravotní riziko? Zde je to, co říká věda.

Co chci, aby moji pacienti věděli

Máme tolik práce na úrovni veřejného zdraví ohledně příjmu sladkých potravin. Je tu také spousta ostudy ohledně toho, jak jíme, a obezity, které ztěžují tyto diskuse – dokonce i s vaším lékařem. Najděte si tým zdravotní péče, který uznává, že obezita je stejně nemocí jako hypertenze, a může vám pomoci nasměrovat vás na cestu, která splní vaše cíle.

Zeptejte se lékaře: Máte zdravotní otázku? Najdeme správného odborníka, který na to odpoví.

Přihlaste se k odběru newsletteru Well+Being, který je vaším zdrojem odborných rad a jednoduchých tipů, které vám pomohou žít každý den dobře

Recept na lepší život

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *