May 13, 2024

Šťastný nebo úzkostlivý? Vědci odhalili, jak 4 různé stravovací návyky ovlivňují zdraví dětí

BIRMINGHAM, Spojené království — Je vaše dítě vybíravý jedlík? Vědci zjistili důvod. Vědci z Aston University ve Spojeném království identifikovali čtyři odlišné stravovací vzorce mezi dětmi a osvětlili, jak mohou rodiče podle toho přizpůsobit své stravovací návyky. Studie se snaží řešit alarmující nárůst dětské obezity pochopením vztahu mezi stravovacím chováním, temperamentem, stravovacími praktikami a potravinovou nejistotou.

Ve Spojených státech má nadváhu nebo obezitu téměř pětina dětí. V boji proti tomuto trendu se výzkumníci snažili odhalit vzorce stravovacího chování, které by mohly pomoci předpovědět, které děti jsou náchylnější k nadváze. Studie kategorizuje děti do čtyř odlišných stravovacích vzorců: „zapálené“, „šťastné“, „typické“ a „vybíravé“.

„Typičtí jedlíci tvořili 44 % dětí ve studii, zatímco vybíraví jedlíci tvořili 16 procent. Nejzajímavější pro tým však bylo, že přibližně u jednoho z pěti malých dětí ve studii bylo zjištěno, že vykazuje „náruživé jedení“, včetně většího požitku z jídla, rychlejší rychlosti jídla a slabší citlivosti na vnitřní signály „plnosti“,“ uvádí. na univerzitní propuštění.

Děti s vášnivým stravovacím chováním si nejen více užívají jídlo, ale také vykazují rychlejší stravovací návyky a jsou méně citlivé na signály plnosti. Mají tendenci konzumovat více jídla, když čelí pohledu, vůni nebo chuti lahodného jídla, a vykazují vyšší úroveň emocionálního přejídání. Toto kombinované chování může vést k přejídání a následnému přibírání na váze.

Děti jíst zeleninu
(© Oksana Kuzmina – stock.adobe.com)

Studie, která zahrnuje výzkumníky z Aston University, Loughborough University, Kings College London a University College London (UCL), také zdůrazňuje významné rozdíly v temperamentu dětí a stravovacích praktikách jejich pečovatelů mezi čtyřmi stravovacími návyky. Pečovatelé o děti se zanícenými sklony k jídlu častěji používají jídlo jako způsob, jak regulovat emoce svých dětí nebo omezovat jídlo ze zdravotních důvodů. Navíc děti se zanícenými stravovacími návyky jsou obecně méně bezpečné než ty, které vykazují šťastné nebo typické stravovací chování.

Výzkumníci zdůrazňují potřebu intervencí šitých na míru.

„Zatímco praktiky krmení jsou klíčovými intervenčními cíli ke změně stravovacího chování dětí a výsledků na váze dětí, bylo jen málo vyhodnoceno, jak krmení interaguje s chováním dětí v oblasti stravování, aby bylo možné předvídat stravovací chování,“ říká hlavní výzkumník studie Jackie Blissett, profesor na Aston University. , vysvětlující, že současná rada veřejného zdraví je generická a nezohledňuje variabilitu dětských chutí k jídlu, takže rodiče se cítí frustrovaní, když se snaží řídit příjem potravy svým dítětem.

K řešení tohoto problému si výzkumný projekt klade za cíl poskytnout rodičům personalizovanější poradenství.

„Rodiče mohou tento výzkum využít k tomu, aby jim pomohli porozumět tomu, jaký typ stravování jejich dítě představuje,“ říká Dr. Abigail Pickard z School of Psychology na Aston University. „Pak na základě stravovacího profilu dítěte může rodič přizpůsobit své stravovací strategie dítěti. Například děti v profilu náruživého stravování mohou více těžit ze skrytého omezování jídla, tj. nenosit svačiny do domu nebo mít jídlo na výstavě, aby se snížilo pokušení jíst jídlo bez hladu. Zatímco pokud dítě projevuje vybíravé stravovací chování, bylo by pro něj prospěšnější mít vyvážený a pestrý výběr potravin na výstavě, aby se podpořilo zkoušení potravin bez tlaku na jídlo.“

Vědci plánují provést další výzkumy vášnivého stravovacího chování, přičemž pečovatelé a jejich děti se zúčastní specializované laboratoře stravovacího chování na Aston University. To poskytne hlubší porozumění vášnivému a typickému stravovacímu chování v reálném životě. Konečným cílem je vyvinout ve spolupráci s rodiči praktické pokyny pro krmení, aby se snížila konzumace chutných svačinek u dětí.

Studie je publikována v časopise Chuť.

Mohlo by vás také zajímat:

YouTube video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *