July 22, 2024

Ultra-zpracované potraviny jsou stejně návykové jako cigarety, tvrdí studie

hrát si

Vaše oblíbená svačina může být stejně návyková jako cigarety nebo heroin, odhaluje nová studie.

Analýza 281 studií ve 36 zemích, zveřejněná tento měsíc v British Medical Journal, zjistila, že vaše neschopnost odložit zmrzlinu, hranolky a bonbóny může mít méně společného s vaším sebeovládáním a více s návykovou kvalitou. ultrazpracovaných potravin nebo UPF.

“Zdá se, že kombinace rafinovaných sacharidů a tuků, které se často vyskytují v UPF, má supraaditivní účinek na systémy odměňování mozku, nad rámec obou makroživin samotných, což může zvýšit návykový potenciál těchto potravin,” uvedla studie.

Pomocí stejných pokynů pro měření zneužívání návykových látek vědci zjistili, že 14 % dospělých a 12 % dětí bylo závislých na ultrazpracovaných potravinách.

Více: Nový výzkum spojuje konzumaci ultrazpracovaných potravin a nápojů s rizikem deprese u žen

Co jsou ultra zpracované potraviny?

Ultra-zpracované potraviny mají vysoký obsah tuku, sacharidů a cukrů. Navíc mají velmi malou až žádnou nutriční hodnotu.

Článek z roku 2019 publikovaný v Národním centru pro biotechnologické informace je popisuje jako „podléhající nadměrné kompenzaci“.

Mezi tyto potraviny patří zmrzlina, hranolky, cheeseburgery, hranolky, soda, dort, bonbóny a sušenky.

UPF byly také spojeny s řadou zdravotních problémů, včetně zvýšeného rizika vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a deprese u žen. Jsou také spojovány s kognitivním poklesem, jako je demence.

Více: Víte, ultra zpracované potraviny jsou spojeny se zdravotními riziky. Zde je návod, jak jich jíst méně

Závislost na jídle

Závislost na jídle není klasifikována jako duševní onemocnění v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (DSM-5-TR), příručce pro zdravotníky k diagnostice duševních poruch. Podle studie však v posledních 20 letech narůstá výzkum tohoto tématu.

“Existuje sbližující se a konzistentní podpora platnosti a klinické relevance závislosti na ultra zpracovaném jídle,” uvedla Ashley Gearhardt, profesorka z University of Michigan a hlavní autorka studie. “Uznáním, že určité druhy zpracovaných potravin mají vlastnosti návykových látek, můžeme pomoci zlepšit globální zdraví.”

Příznaky potravinové závislosti mohou zahrnovat touhu po jídle, i když jste již sytí, jíst více něčeho, než jste zamýšleli, nebo pokračovat v jídle navzdory negativním následkům.

Chris van Tulleken, lékař a autor knihy Ultra-Processed People řekl Guardianu, že zatímco jídlo samo o sobě není návykové, „UPF není ve skutečnosti jídlo. Účelem potravy je poskytnout výživu. Primárním účelem UPF je zisk a finanční růst.“

Více: Existují zdravé chipsy? Všechny slané detaily na pečených, smažených a domácích bramborových lupíncích

Náš vztah k jídlu

Gearhardt pro Guardian řekl, že UPF změnily vztah našeho těla k jídlu, hlavně náš systém odměn k tukům a cukrům.

“Náš systém přežití přešel do hyper-overdrive,” řekl Gearhardt.

To přichází prostřednictvím dopaminu. Podle studie, když někdo sní UPF, dostane prudký nárůst dopaminu, díky kterému se cítí dobře. Cítí se hrozně, jakmile to havaruje, a pak touží po dobrém pocitu. Takže hledají další UPF.

Tyto procesy jsou podobné tomu, co se děje s naším tělem, když konzumujeme alkohol, cigarety nebo jiné návykové látky. I když víme, že etanol a nikotin jsou návykové vlastnosti alkoholu a cigaret, výzkumníci stále nevědí, co přesně způsobuje, že UPF mají podobný účinek.

Van Tulleken však Guardianu řekl, že ne každý na nich bude závislý.

„Téměř 90 % lidí může zkusit alkohol a nevyvinout si problémový vztah,“ řekl.

“Mnoho UPF pro mnoho lidí je návykových, a když lidé zažijí závislost na jídle, je to téměř vždy na produktech UPF.”

Více: Existuje „nejzdravější strava“? Proč je tak důležité brát v úvahu jiné věci než jídlo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *