May 19, 2024

Zkažená večeře: 25 % vymaže výhody zdravého stravování nezdravým jídlem

LONDÝN – Počítají se všechny kalorie, dokonce i půlnoční výlety do lednice a skryté výlety do automatu. To je střízlivá připomínka, kterou si mnozí možná budou chtít odnést z nedávné studie provedené ve Spojeném království. Výzkumníci zjistili, že ohromujících 25 procent lidí v podstatě anuluje svou zdravou stravu tím, že si dopřává svačiny a nezdravé jídlo. V důsledku toho tým z King’s College London varuje, že bezpočet lidí nevědomky zvyšuje riziko mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění.

Tento projekt zahrnoval svačinové návyky 854 lidí ze studie ZOE PREDICT, což umožnilo autorům studie zjistit, že zhruba polovina všech účastníků neodpovídala zdraví svých jídel a svačin, a naopak. Tyto kalorické rozdíly mohou mít řadu negativních důsledků na zdraví, včetně zvýšené hladiny krevního cukru a tuku. Vědci se domnívají, že řešení takové nerovnováhy ve svačině představuje pro mnohé jednoduchý způsob, jak zlepšit svou stravu a následně i své zdraví.

„Vzhledem k tomu, že 95 % z nás svačí a že téměř čtvrtina našich kalorií pochází ze svačinek, je výměna nezdravých svačin, jako jsou sušenky, lupínky a koláče za zdravé svačiny, jako je ovoce a ořechy, opravdu jednoduchý způsob, jak zlepšit své zdraví,“ říká Dr. Sarah Berryová z King’s College London a hlavní vědecká pracovnice ZOE v univerzitní verzi.

Studie podrobně popisuje, jak je Spojené království, podobně jako Spojené státy, velmi národem svačinek. Celkem 24 procent denního energetického příjmu obyvatel Spojeného království pochází z občerstvení, jako jsou cereální tyčinky, pečivo a ovoce. V průměru lidé, které výzkumníci považovali za „snackery“ (95 % kohorty), snědli 2,28 svačin denně; 47 procent snědlo pouze dvě svačiny denně, zatímco 29 procent obvykle konzumovalo více než dvě.

Pár sedí na podlaze supermarketu a jedí hranolky, občerstvení
(© Drobot Dean – stock.adobe.com)

Zajímavé je, že tato práce skutečně ukazuje ono mlsání není nezdravé. Tedy pokud jsou konzumované svačiny zdravé a výživné. Ti, kteří pravidelně jedli zdravé svačiny, jako jsou ořechy a ovoce, měli mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít zdravou váhu, ve srovnání s ostatními, kteří buď nesvačili vůbec, nebo obvykle svačili nezdravá jídla. Kromě toho analýza odhalila, že vysoce kvalitní občerstvení může také pomoci zlepšit celkové metabolické zdraví a snížit hlad.

Je pozoruhodné, že jen něco málo přes čtvrtinu (26 %) respondentů sama uvedla, že jedí zdravá hlavní jídla, ale konzumují nekvalitní svačiny po celý den. Tyto nezdravé občerstvení, jako jsou vysoce zpracované potraviny a sladké pochoutky, byly spojeny s horšími zdravotními ukazateli a často zanechávaly v lidech pocit hladu. Nezdravé svačiny byly také spojeny s vyšším BMI, vyšší hmotou viscerálního tuku a vyšším postprandiální (po jídle) koncentrace triglyceridů. Všechny z nich byly spojeny s řadou metabolických onemocnění, jako je mrtvice, kardiovaskulární onemocnění a obezita.

Mezi nejoblíbenější svačiny mezi účastníky patřily sušenky, ořechy a semena, sýr a máslo, ovoce, dorty a koláče a granola/cereální tyčinky. Pokud jde o kalorie, svačiny představující největší kalorický příspěvek byly následující: dorty a koláče (14 %), snídaňové cereálie (13 %), zmrzlina a mražené mléčné dezerty (12 %), koblihy a pečivo (12 %), cukroví (11 %), sušenky a sušenky (11 %) a ořechy a semena (11 %).

Stojí za zmínku, že načasování svačiny může také hrát velkou roli v jejím zdravotním dopadu. Výzkum naznačuje, že svačina po 21:00 je spojena s horšími krevními markery ve srovnání s dřívějšími dny. Noční mlsání mají také tendenci si dopřávat energeticky vydatná jídla, která mají vyšší obsah tuků a cukru.

„Tato studie přispívá k existující literatuře, že kvalita potravin je hnacím faktorem pozitivních zdravotních výsledků potravin. Nejlepší způsob, jak zlepšit své zdraví, je zajistit, abychom jedli vyváženou stravu ovoce, zeleniny, bílkovin a luštěnin,“ uzavírá Dr. Kate Bermingham z King’s College London a vedoucí vědecká pracovnice ZOE.

Studie je zveřejněna v European Journal of Nutrition.

YouTube video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *