July 22, 2024

Australské jarní recepty: 10 jídel Yotam Ottolenghi k vaření tuto sezónu | Jarní jídlo a pití

Carottes râpées zní mnohem elegantněji než „salát z strouhané mrkve“, ale nenechme se zavěšovat na etikety. Jedná se o texturovaný, barevný zázrak: plátky mrkve, šťavnaté sultánky, bylinkový jogurtový dresink, k tomu svěží hlávkový salát a listy čekanky (může fungovat i endivie nebo witlof, podle toho, co najdete). Je to salát s nízkou námahou a vysokou odměnou – typ, který rádi odhalíte při obědech s přinášením talíře a na oplátku budete dostávat fráze.

Toto obsahuje všechny největší hity aktuální sezónní produkce Austrálie – fazole, křupavý mladý salát (recept vyžaduje gem salát, ale baby cos postačí), sladký čerstvý hrášek (i když vše je odpuštěno, pokud použijete mražený), plus mátu a petrželový olej. A pokud se vám v minulosti zničily smetanové dresinky na saláty, tato verze s pikantním podmáslím, fetou a citronem vám udělá nápravu.

Grilovaná brokolice a chřest se salsou ze zeleného pepře a máslovými fazolemi
Využijte australskou chřestovou sezónu s grilovanou brokolicí a chřestem se salsou ze zeleného pepře a máslovými fazolemi. Fotografie: Louise Hagger/The Guardian. Food styling: Emily Kydd. Styl rekvizity: Jennifer Kay. Food styling asistent: Susanna Unsworth

Australská chřestová sezóna je v plném proudu. I když se zelené oštěpy dají docela pěkně v páře, lze je hodit i na gril. Brokolice, zelená kapie – i těm prospívá šetrné grilování (že my všichni?). Dále: hedvábné, česnekově máslové fazole (budete potřebovat asi dvě 400g plechovky), spirála salsy, trocha smažených mandlí. Výsledek? Zeleninový pokrm, který se drží.

Drcené kuře v misce s hráškem
Použití krupice v kůrce dodává tomuto hořčičnému kuřecímu řízku moderní šmrnc. Fotografie: Louise Hagger/The Guardian. Food styling: Emily Kydd. Styl rekvizity: Jennifer Kay. Food styling asistent: Susanna Unsworth.

Je těžké odolat drcenému kuře, a i když je tohle na týdenní večer trochu ambiciózní, je to ideální večeře pro zahnání nedělního večerního blues. Kůra má moderní aktualizaci, vyrobenou z krupice prošpikované wasabi a dijonskou hořčicí. K dispozici je také dvojitý jarní hrášek – záhon dušený s červenou šalotkou, máslem a ančovičkami a jednoduchá hrachová salsa s temperovanými hořčičnými semínky.

Toto je frittata se srdcem – krémové, slané srdce. Uprostřed této koprové a špenátové frittaty Yotam Ottolenghi nakrájel celý 200g blok fety (ačkoli je důležité nejprve změřit tloušťku toho vašeho), který v troubě zezlátne a lehce se roztaví. Podávejte teplé nebo při pokojové teplotě jako krásný víkendový oběd nebo snadnou večeři uprostřed týdne – stojí za každý kousek.

Pokud máte na jaře náladu na lehčí proteiny, je výbornou volbou dušená bílá ryba na čínský způsob. (V Austrálii jsou dobrou volbou barramundi a patagonský zubáč.) Tento recept vytáčí aromatické látky – jsou zde obvyklé podezřelé, jako je zázvor, sója a víno Shaoxing, plus semena fenyklu, římský kmín a pepř aleppo (pokud toto nenajdete, Nigella Lawson doporučuje nahradit chilli vločkami a sladkou paprikou). Podávejte s asijskou zeleninou (vždy výhodná zelenina) a jasmínovou rýží jako kompletní balíček.

přeskočit minulou propagaci newsletteru