May 4, 2024

Nefunguje vám přerušovaný půst? Zde je důvod

Přerušovaný půst je velmi oblíbená dieta, při které během dne přepínáte mezi oknem stravování a oknem půstu. Ale nemusí to fungovat pro vás, pokud se mýlíte!

Zdá se, že přerušovaný půst je dietou dne, a to doslova! S omezenými předpisy o tom, co jíte, a zaměřením na to, kdy jíte, se přerušovaný půst stal pro mnohé dietou. Nicméně, je to tak jednoduché? Pokud jste se dostali do situace, kdy jste dodržovali přerušovaný půst, ale nedařilo se vám shodit kila, děláte něco špatně! Čtěte dále, abyste věděli, proč vám přerušovaný půst nemusí fungovat.

Co je to přerušovaný půst a jak funguje?

Přerušovaný půst vám umožní rozdělit den na dvě části; ty postní okno a tvé okno k jídlu. Dietoložka Garima Goyal vysvětluje, jak to pomáhá při hubnutí, říká Health Shots: „Mechanismus účinku přerušovaného půstu IF diety je komplexní a multifaktoriální. Během období půstu hladiny hormonu inzulínu klesají a tělo začne využívat uložený tuk jako zdroj energie. Také proces zvaný autofagie začíná v období půstu, kdy buňka funguje tak, že odstraňuje své poškozené součásti. Tím je prodloužena životnost buněk.”

Proč nevidím výsledky přerušovaného půstu?

  1. Neudržitelnost: Ve dnech IF nejsou žádná cheat jídla! Pokud jste tuto dietu nedrželi nábožensky a nejedli dokonce i v období půstu, nemusíte dosáhnout žádoucích výsledků.
  2. Kvalita stravy: Pokud potraviny, které jíte během vašeho jídelního okna, nejsou bohaté na živiny, ale jsou bohaté na kalorie, pak půst nebude fungovat.
  3. Přejídání: Pocit extrémního nutkání sníst, co můžete v okně jídla, povede k přejídání, a tím k přibírání na váze.
  4. Dehydratace: Příjem nedostatečného množství vody v období půstu může dehydratovat tělo a negovat účinky IF.
  5. Vynechání jídel: Pokud děláte IF, nemusíte vynechávat jídla. Stačí si dát 2-3 velká jídla a 1-2 svačiny. Méně jíst zde nepomůže.
  6. Počítání kalorií: IF funguje dobře, pokud také sledujete svůj denní kalorický příjem a udržujete jej na udržovací úrovni, spíše než jeho nadměrnou konzumací.

Co dělat, když přerušovaný půst nefunguje?

  • Omezující kalorická dieta: Můžete si sestavit dietní plán s kaloriemi o 300-400 nižšími, než jsou kalorie na udržení potřebné k podpoře hubnutí.
  • Středomořská strava: To zahrnuje všechny skupiny zdravých potravin nabité komplexními sacharidy, chudými bílkovinami a vlákninou. Patří sem ovoce, zelenina, libové bílkoviny, celozrnné výrobky, zdravé zdroje tuků, jako jsou ořechy a semena atd.
  • Nízkosacharidová dieta: Omezení příjmu sacharidů na 60-65 procent kalorií pocházejících z nich a zvýšení hodnoty bílkovin pro vás může fungovat.
  • Ovládání porcí: Pokud si myslíte, že jíte vše zdravě, zkuste zmenšit velikost porcí, protože možná konzumujete více kalorií, než si myslíte.

Jak dodržovat přerušovaný půst?

  • 16/8 metoda: Tato dieta může být zavedena různými způsoby a nejběžnější formou, kterou jednotlivci zavádějí, je metoda 16/8. Tato dieta rozděluje den na dvě části, přičemž stravovací okno má 8 hodin a půstové okno 16 hodin.
  • metoda 5:2: Zde máte normální dietní režim 5 dní v týdnu a další dva dny, kdy drasticky snížíte svůj kalorický příjem na 500-600 kalorií za celý den.

Variace přerušovaného půstu

  • Jíst-stop-jíst: To zahrnuje půst po dobu 24 hodin jednou nebo dvakrát týdně.
  • Střídavý denní půst: V tomto se jeden den postíte a další den jíte a tak dále.
  • Dieta bojovníka: To zahrnuje půst po dobu 20 hodin a konzumaci velkého jídla během čtyř hodin.
  • OMAD (jedno jídlo denně): Jedná se o extrémně restriktivní dietu po 23hodinovém půstu a konzumaci těžkého jídla za jednu hodinu.
  • TRE (časově omezené stravování): Metodu 16/8 můžete změnit na 12/12 (12 hodin hladovění a 12 hodin jídla) nebo 20/4 podle vašich preferencí.
Výběr správné metody přerušovaného půstu vám přinese ty nejlepší výsledky.

Na co pamatovat při dodržování přerušovaného půstu?

I když se přerušovaný půst zdá být dostatečně jednoduchý na to, aby jej dodržoval kdokoli, je třeba mít na paměti některé body. „IF má své vlastní typy, jako je metoda 16/8 nebo 5/2. Výběr správné metody, která vám nejlépe vyhovuje podle vašeho životního stylu, je to, co musíte experimentovat sami,“ říká Goyal.

Stanovte si načasování jídla tak, že poslední jídlo vašeho dne by mělo být mezi 19-20 hodinou, ne později, aby to vyhovovalo přirozeným vnitřním hodinám vašeho těla.

Taky pomalu! „Začněte tím, že si vyberete krátké období půstu a postupně je zvyšujte,“ vysvětluje Goyal.

Dalším bodem, který je třeba mít na paměti, je, že pokud jste těhotná nebo kojící, diabetička nebo trpíte jakýmkoli druhem chronického onemocnění, půst byste měli vždy praktikovat až po konzultaci s lékařem.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás přizpůsobit váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *